Kaponiera

WKRÓTCE KOMPLEKSOWA AKTUALIZACJA ZAWARTOŚCI STRONY

W TEJ CHWILI NAJBARDZIEJ AKTUALNE INFORMACJE - ZAPRASZAMY NA NASZ PROFIL NA FACEBOOK

 

Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" zostało powołane 14 marca 2009 r.

Jako swój nadrzędny cel stawia prowadzenie zorganizowanych działań w celu chronienia zabytków architektury obronnej na terenie Podkarpacia, a także upowszechnianie wiedzy, o roli i charakterze zespołu obiektów fortyfikacyjnych Linii Mołotowa , jako ważnego elementu w dziedzictwie historycznym i kulturowym tych ziem jak i narodów je zamieszkujących.

Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" mimo że dopiero rozpoczyna swoją działalność, dysponuje zespołem osób o dużym doświadczeniu wyniesionym z życia zawodowego i z działalności w innych organizacjach i stowarzyszeniach.

Nasi członkowie biorą lub też brali udział w ważnych programach badawczych dotyczących architektury obronnej w Polsce („Kartograficzne udokumentowanie budowli fortyfikacyjnych w Polsce"; "Zintegrowana baza danych radzieckich obiektów fortyfikacyjnych z lat 1939 - 1941","Katalog rysunkowy radzieckich obiektów fortyfikacyjnych z lat 1939 - 1941").

Brali też udział w kilku projektach dotyczących konserwacji i rewaloryzacji obiektów fortyfikacyjnych zarówno z okresu I (fort GW XV "Borek"; fort GW IV "Optyń") jak i z II wojny światowej (Kaponiera przeciwpancerna "Gromada"), uczestniczyli w wielu działaniach eksploracyjnych na trenie Polski, Ukrainy i Słowacji.

Stowarzyszenie "Kaponiera" Przemyski Obszar Warowny zaprasza do kupna płyty cegiełki z filmem autorstwa Piotra Marciniaka pt: "Punkt Oporu Przemyśl" lub cegiełki "papierowej" w formacie pocztówkowym zawierającej wizualizacje 3D Półkaponiery Sanowa zaprojektowanej przez Małgorzatę Janiga. Cena płytki 20zł wraz z przesyłką, a 10 zł (plus koszt wysyłki 3,5 zł) to wartość "papierowej" cegiełki. Całkowity dochód pozyskany ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na rewitalizację schronu Linii Mołotowa "Półkaponiera Sanowa" w Przemyślu (pokrycie kosztów przyłącza elektrycznego, materiały konserwacyjne itp.) . Osoby zainteresowane wsparciem naszego projektu proszone są o wpłatę na konto Stowarzyszenia Kaponiera Przemyski Obszar Warowny.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy Sanok o/ Przemyśl

66 8642 1155 2015 1504 8815 0001

Po dokonaniu wpłaty proszę o wysłanie kopi przelewu na adres email: jacekdzik2014@gmail.com  co pozwoli na szybszą wysyłkę cegiełki (jest też możliwy odbiór osobisty na terenie Przemyśla, Leska, Sanoka, Ustrzyk Dolnych). Obecnie Stowarzyszenie koncentruje się na pracach konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i dapatacyjnych radzieckiego żelbetowego schronu bojowego "Półkaponiera Sanowa". Naszym celem jest powołanie w tym miejscu placówki muzealnej prezentującej pamiątki z okresu I i II Wojny Światowej, oraz kultywującej pamięć o wszystkich ofiarach tych nieludzkich wojen. WSZYSTKIE CELE, KTÓRE STAWIA PRZED SOBĄ STOWARZYSZENIE BĘDĄ MOGŁY BYĆ ZREALIZOWANE DZIĘKI PAŃSTWA ŻYCZLIWOŚCI I WSPARCIU.

Facebook